Monday, October 1, 2012

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 5


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 CEMERLANG
Mata pelajaran          : Bahasa Melayu
Tahun                                    : 5 Cemerlang
Bilangan Murid        : 21 Orang
Tema                          : Benda
Tajuk                          : Benda-benda yang ada di sekeliling
Tarikh                         : 28 Ogos 2012
Masa                          : 60 Minit

Hasil Pembelajaran:
Fokus utama:
6.5 Membaca pantas secara imbasan untuk mendapatkan maklumat khusus.
     Aras 1 (i) Membaca dan mencari fakta yang relevan.
Fokus sampingan:
2.2 Melaporkan sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang sesuai dan tepat.
     Aras 1 (i) Mengemukakan data yang diperoleh tentang sesuatu perkara.
Fokus Sampingan:
9.1 Mengambil imlak teks yang diperdengarkan
     Aras 1 (i) Mengeja dan menulis perkataan dan rangkai kata yang dibacakan.

Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:
I.              Murid dapat melaporkan perkataan-perkataan penjodoh bilangan yang diperolehi daripada video.
II.            Membaca petikan dan mencari perkataan-perkataan atau frasa penjodoh bilangan.
III.           Mengimlak dan menyemak dalam kumpulan.
Kemahiran Bahasa : Kemahiran lisan, membaca dan menulis
Sistem Bahasa : Tatabahasa, sebutan dan intonasi
Ilmu : Bahasa Melayu
Nilai : Bekerjasama, keyakinan, menghormati dan menghargai
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)
Kemahiran Berfikir : Menjana idea
Kemahiran Belajar : Menerima maklumat, memproses dan melaporkan
Kecerdasan pelbagai : Intrepersonal, interpersonal dan verbal-linguistik
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid mempunyai pengetahuan mengenai penggunaan penjodoh bilangan.
BBM : Lembaran kerja, teks petikan, buku latihan dan alat tulis, kad perkataan dan bunga.
Strategi : Berpusatkan murid dan bahan
Kaedah/teknik : Koperatif

Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Murid akan melihat sekuntum bunga, sejambak bunga beberapa benda lain.


Soalan guru:
1.    Apakah nama bagi setiap benda/barang yang cikgu tunjukkan?
2.    Berapakah bilangan benda/barang yang cikgu pegang dan tunjukkan ini?

Set induksi (5 minit)
-       Guru akan menunjukkan sekuntum bunga dan sejambak bunga kepada murid-murid.
-       Kemudian, murid diminta menyatakan nama bagi setiap satu item yang ditunjukkan.
-       Guru menyatakan kepada murid bahawa terdapat penjodoh bilangan bagi setiap jumlah bilangan item yang ada.
-       Guru akan menjelaskan tujuan aktiviti dan tajuk pengajaran yang akan dipelajari pada hari ini ialah penjodoh bilangan.

BCB :
Mendengar dan menjawab secara aktif

BBM : Bunga

2.2  Aras 1
(i)  Mengemukakan data yang diperoleh tentang sesuatu perkara

 Video
“Mari belajar penjodoh bilangan”
Langkah 1 (15 minit)
-       Guru akan membahagikan murid-murid kepada 5 kumpulan di mana setiap kumpulan mempunyai 5 orang (1 kumpulan akan mempunyai 6 orang ahli).
-       Guru akan menayangkan video “Mari belajar penjodoh bilangan” dengan menggunakan LCD Projector mengenai penjodoh bilangan.
-       Murid akan mengenalpasti penjodoh bilangan di dalam video tersebut.
-       Kemudian, setiap kumpulan akan membentangkan penjodoh bilangan yang mereka dapati berdasarkan tayangan video tersebut
-       Kumpulan yang mendapat jumlah penjodoh bilangan yang paling banyak/betul akan dinyatakan sebagai kumpulan terbaik.


KB : menghubungkaitkan,
menjana idea

BCB : memproses
maklumat dan melaporkan
maklumat.

KP : verbal linguistik, naturalis,
intrapersonal, interpersonal

Nilai : kerjasama, hormat menghormati

BBB : video “mari belajar penjodoh bilangan”

6.5 Aras 1
(i) Membaca dan mencari fakta yang relevan.

Petikan teks

Langkah 2 (20 minit)
-       Guru akan mengedarkan petikan kepada setiap kumpulan.
-       Setiap kumpulan akan membaca petikan tersebut
-       Murid akan mengenal pasti penjodoh bilangan dan menandakannya dengan cara menggariskan atau membulatkan perkataan tersebut.

BCB :
 i) Membaca secara bacaan imbasan

ii) Mendengar dengan aktif.

BBB : Petikan 

9.1 Aras 1
(i) Mengeja dan menulis perkataan dan rangkai kata yang dibacakan

Senarai 10 penjodoh bilangan















Lembaran kerja




Gambar-gambar item dan kad perkataan









Senarai 5 penjodoh bilangan

Langkah 3 (15 minit)
-       Guru akan mengarahkan murid untuk mengeluarkan alat tulis (pen dan buku latihan)
-       Guru akan menyebut 10 perkataan penjodoh bilangan
-       Murid akan menyalin perkataan-perkataan atau frasa-frasa tersebut.
-       Selepas selesai menyalin, guru akan meminta murid untuk menghantar buku untuk tujuan penyemakan bagi mengesan murid yang tidak dapat menguasai topik penjodoh bilangan selain daripada pemerhatian yang dilakukan sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran (P&P).
Pengukuhan
-       Guru akan mengedarkan lembaran kerja kepada murid dan lembaran kerja ini akan dilakukan secara berkumpulan.
Pemulihan
-       Murid-murid pemulihan akan disediakan dengan beberapa item (sapu tangan, buku, gula-gula yang bertangkai, bunga, maker pen dan tali).
-       Murid-murid ini dikehendaki untuk melabel item tersebut dengan menggunakan kad perkataan yang telah disediakan.
Pengayaan
-       Murid-murid pengayaan akan diberikan lima penjodoh bilangan.
-       Mereka dikehendaki untuk membina ayat berdasarkan penjodoh bilangan tersebut

KB: menjana idea,
menghubungkaitkan

BCB:
memproses, mencatat dan
melaporkan maklumat, mendengar secara aktif


KP :
intrapersonal,
audio

Nilai : bekerjasama dan menghargai.

BBB : Buku latihan, alat tulis dan senarai penjodoh bilangan, lembaran kerja, gambar item dengan kad perkataan, senarai penjodoh bilangan.




Penutup
(3 Minit)
-       Guru akan bersoal jawab dengan murid mengenai penjodoh bilangan berdasarkan contoh-contoh yang ada disekeliling. Misalnya botol air, pen dan buku.
-       Guru merumus pembelajaran pada hari ini iaitu mengenai penjodoh bilangan.

Nilai-nilai murni:
Bekerjasama, keyakinan, menghormati dan menghargai

Cara Mengatasi Kekecewaan dalam Hidup

  • Kekurangan sebagai kekuatan

    Biasanya, apabila melihat orang lain yang lebih bijak, lebih cantik, lebih bahagia dan lebih sempurna dari kita, kita cenderung untuk merasa 'kecil', rendah diri dan tak setanding orang lain. Perasaan begitu sebenarnya adalah negatif. Anda haruslah menjadikan kekurangan dan kelemahan anda sebagai kekuatan anda. Jadikan kekurangan anda sebagai sebagai pembakar semangat untuk terus memajukan diri.

    Mungkin mereka hebat hari ini, tapi tak semestinya mereka akan tetap hebat esoknya. Hidup ini penuh dengan kemungkinan dan berpusing seperti roda, kadangkala kita di atas, dan kadangkala di bawah. Untuk terus berada di atas, kita perlulah sentiasa belajar, menggali ilmu dan menambah kemahiran sepanjang masa. Kita juga perlu mengenal pasti semua kekurangan dan kelemahan diri dan menerokai kekuatan sendiri.

    Janganlah anda merasa rendah diri dan terlalu risau dengan kelebihan orang lain kerana anda hanya perlu fokus kepada diri sendiri dan jangan terlalu kisahkan orang lain. Letakkan  matlamat untuk diri anda dan jangan fokus untuk bersaing, tapi fokuskan untuk mencapai matlamat anda. Anda akan nampak kemajuan dalam diri sebagai kesannya.
    Moga tips ini memberi semangat buat anda.
  • Bagaimana untuk menggembirakan hati yang sengsara, sedih dan kecewa.

    Pelbagai cara dapat dipraktikkan untuk menghilangkan rasa sengsara, sedih dan kecewa tetapi keberkesanannya terpulang pada ketahanan mental, emosi dan kesabaran anda. Di sini, terdapat 7 tips asas untuk menggembirakan hati yang sengsara, sedih dan kecewa serta cara-cara untuk berdepan dengan emosi tersebut.

    1. Latih minda melupakan kenangan pahit.
    Melatih minda melupakan kenangan pahit perlulah diaplikasikan secara berterusan. Anda akan sering merasa sedih dan suram apabila mengenang kembali kenangan pahit dan memori silam yang lalu. Kita seharusnya memisahkan hubungan di antara perasaan kini dengan emosi yang lalu bagi menetapkan azam dan fokus kepada keluarga, rakan-rakan, kerjaya, cita-cita dan masa depan. Anda tidak dapat melupakan semua memori pahit secara serentak, maka haruslah dilakukan secara berperingkat dengan mengalihkan perhatian anda kepada perkara lain. Proses ini mengambil masa, tetapi ia boleh dipercepatkan dengan adanya disiplin diri.

    2. Buang perasaan risau yang melampau.
    Ada dua kesan dari sikap risau yang melampau, pertama ia menarik masalah dan musibah dan yang kedua, memberi kesan buruk pada kesihatan anda dari segi fizikal dan mental. Perasaan risau yang melampau boleh membuat anda selalu menjadi sedih dan kecewa malah takut. Anda haruslah belajar untuk bertenang dan melatih diri anda mengawal emosi bagi mengurangkan perasaan risau yang melampau.

    3. Belajar rajin bersyukur.
    Ucap syukur ke atas kesemua yang anda ada, misalnya ucap syukur kerana anda masih boleh melihat dan menarik nafas tiap kali bangun tidur dan juga mempunyai kawan rapat yang memahami. Ucap syukur seikhlas hati, sebanyak yang mungkin, seikhlas mungkin hingga rasa syukur tu meresap jauh ke dalam diri anda.

    4. Belajar menjadi pemaaf.
    Sikap pemaaf dapat membersihkan hati dari perasaan negatif dan emosi-emosi negatif (seperti takut, sedih, kecewa, marah, cemburu dan dendam). Ia juga dapat meneutralkan gelombang fikiran negatif yang terdapat di minda anda. Ketahuilah, anda selalu rasa sedih dan kecewa kerana anda tak memaafkan kesalahan diri anda di masa lalu atau anda tak memaafkan kesalahan orang lain tehadap diri anda satu ketika dulu. Belajarlah menjadi seorang pemaaf dan ia dapat menghilangkan perasaan-perasaan negatif dan menarik ketenangan datang pada diri anda.

    5. Ketawa, ketawa dan terus ketawa.
    Ketawalah apabila terdapat perkara yang menggembirakan anda dan menjadikan anda girang. Tontonlah video yang lucu atau baca cerita yang lucu, dekatkan diri anda dengan rakan-rakan yang lucu serta cari "funny side" dalam setiap situasi, agar anda boleh ketawa secara semulajadi. Ketawa dapat menghilangkan rasa sedih dan kecewa dalam diri anda.

    6. Ubah fikiran
    Kita tidak boleh mengubah situasi yang membuatkan kita kecewa, sedih dan murung tetapi, kita boleh merubah fikiran kita dan apa yang kita fikirkan tentang situasi-situasi tersebut walau seburuk manapun ia. Rahsianya, cari sinar mentari di sebalik mendungnya awan. Walaupun perkara tidak berpihak kepada anda, tetapi anda harus mencari cara bagaimana anda boleh jumpa nilai-nilai positif di dalamnya. Anda menjadi apa yang anda selalu fikirkan. Fikiran yang buruk akan mendapat akibat yang buruk. Ini hukum alam dinamakan hukum sebab dan akibat atau dikenali ‘Law Of Attraction’.

    7. Keraskan hati.
    Keraskan hati anda bermaksud hati anda mempunyai kesabaran yang tinggi, pandai mengawal emosi dan menerima hakikat dengan hati terbuka. Allah menurunkan musibah, permasalahan dan macam-macam lagi bukan sekadar dugaan, tapi balasan pada perbuatan-perbuatan anda di masa lalu. Buat baik, dibalas baik, begitu juga sebaliknya. Itulah perlunya kita bersikap baik dan berfikir yang baik-baik pada semua orang, benda, perkara, situasi dan keadaan. Sebelum masuk tidur, set minda untuk jadi ceria pada keesokan harinya dan lafazkan dengan nada berbisik, relaks dan tidak terlalu mendesak diri. Selepas bangun tidur, katakan pada diri ini adalah hari yang baru untuk anda dan tekadkan diri untuk menjadikan hari yang baru itu hari yang baik, lebih baik dari sebelumnya.

CONTOH JADUAL SPESIFIKASI UJIAN (JSU)


JADUAL SPESIFIKASI UJIAN BMM 3108 FONETIK DAN FONOLOGI BAHASA MELAYU KUMPULAN 4
TAJUK
ARAS
Pengetahuan
Kefahaman
Aplikasi
Analisis
Sintesis
Penilaian
4. Huruf-huruf dalam bahasa Melayu
Vokal




1

1(s)

Konsonan (Asal, pinjaman, gandingan, rangkap)

2



1(e)
Diftong



1




9. Fonem dalam Bahasa Melayu
Fonem Vokal



1
1


1(e)
Konsonan



1
2

1(s)

14. Sebutan baku kata pinjaman
Dari bahasa Inggeris dan bahasa Eropah yang lain

1
1


1(e)
Dari bahasa Arab





1
1 (s)


Istilah Agama




1
1